Hypotéky

Čo ak hypotéka na kúpu nehnuteľnosti nestačí?

Dopracovať sa v dnešnej dobe k financiám na kúpu nehnuteľnosti dokáže mnohým z nás spôsobiť nejednu vrásku.  Navyše z každej strany počúvame, že treba mať aspoň 20% rezervu z celkovej sumy nového bývania, pretože nikde nedostaneme 100% hypotéku. Aké sú teda možnosti jej dofinancovania?

V nasledujúcich tipoch sa dozviete, aké ďalšie možnosti dofinancovania viete využiť.

1. Stavebné sporenie

Najväčšou výhodou tohto typu dofinancovania je najmä možnosť dlhodobého splácania (aj 25 rokov) a nižších mesačných splátok. Väčšina slovenských bánk už dokonca k stavebnému sporeniu automaticky ponúka úver či už na nové bývanie alebo na rekonštrukciu. Treba však brať na vedomie, že ak si zriaďujete stavebné sporenie zarovno s úverom bez toho, aby ste na ňom mali našetrenú určitú sumu, začínate kvázi v „medziúvere.“ Stavebný úver s lepším úrokom teda získate až po nasporení polovice z požičanej sumy.

2. Založenie druhej nehnuteľnosti

Vďaka tomu môžete od banky získať až 100% potrebnej sumy na váš vysnívaný domov! Ak máte k dispozícii nehnuteľnosť bez ťarchy, napríklad rodičovský dom, môžete teda k 80% hypotéke dostať nielen zvyšných 20%, ale pri dostatočnej hodnote založenej nehnuteľnosti až 70% navyše. Peniaze môžete následne využiť na kúpu nového zariadenia, prípadne na rekonštrukciu či prestavbu.

3. Spotrebný úver

Jednoduchým dôvodom, prečo siahnuť po spotrebnom úvere je, že nemusíte banke prezrádzať zámer svojej pôžičky. Týmto spôsobom viete ľahko dofinancovať chýbajúce percentá hypotéky, prípadne si zároveň požičať aj na čokoľvek iné. Dajte si však pozor na výšku úroku!

Oplatí sa totiž len za predpokladu, že je úrok nižší než 4%. Nevýhodou tiež je, že jeho splatnosť je maximálne osem rokov, čo znamená, že niekedy môže byť splátka vyššia než splátka samotnej hypotéky.

4. Hotovosť

Hoci ide o najjednoduchší a najrýchlejší spôsob dofinancovania hypotéky, väčšina finančných poradcov ho pri aktuálnych úrokových sadzbách príliš neodporúča.

Niežeby to nebolo výhodné, treba však zvážiť iné možnosti investovania hotovosti a myslieť aj na jej potenciálne zhodnotenie. Ak k tomu vezmeme do úvahy, že úroky nikdy neboli také nízke, ako v súčasnosti, a že požičanie peňazí je jednoduchá a bezbolestná záležitosť, naozaj sa viac oplatí požičať si peniaze s čo najnižším úrokom než doplácať z našetrenej hotovosti.

5. Nová hypotéka  

Táto možnosť je vhodná najmä pre tých, ktorí už jednu hypotéku splácajú. V prípade, že si nemôžete dovoliť splácať dve hypotéky naraz a máte našetrených aspoň 20% celkovej sumy novej nehnuteľnosti, môžete požiadať banku aj o schválenie novej hypotéky.

Čerpanie financií je však možné realizovať len za podmienky, že vyplatíte starú hypotéku. Výhodou je, že vopred viete, či vám banka dokáže schváliť a poskytnúť financie na kúpu novej nehnuteľnosti a tým pádom sa podľa toho aj zariadiť.

Kúpa nehnuteľnosti a najmä jej finančná stránka dokáže byť niekedy stresujúca. No vďaka týmto tipom budete mať aspoň jasnejšiu predstavu a lepší prehľad, ako si situáciu uľahčiť.Ak si však v týchto veciach nie ste stopercentne istý alebo potrebujete radu odborníka, kontaktujte ma a dohodneme si bezplatnú konzultáciu. S pomocou už proces financovania nehnuteľností nebude pre vás traumatizujúcim zážitkom, a navyše vám nájdem najlepší možný spôsob dofinancovania hypotéky s ohľadom na vaše požiadavky aj peňažnú situáciu.

Vo financiách som začal pracovať v roku 2016 po nie veľmi dobrých skúsenostiach s touto oblasťou. Rozhodol som sa však znova dať tejto oblasti šancu, pretože som zistil, že ak spolupracujem so spoločnosťou, ktorá je postavená na hodnotách ako pravdivosť, starostlivosť, flexibilita a porozumenie, ľudia s vami chcú riešiť svoje financie.

Napíšte mi správu

Chcem byť informovaný

Pravidelný newsletter s najnovšími správami z oblasti hypoték, sporenia, dôchodkového sporenia, ...

Súvisiace články

Blog

O cieľoch a ich dosahovaní [Podcast #12]

Martin Hesek

Martin Hesek 23.05.2023

Blog

O postojoch [Podcast #11]

Martin Hesek

Martin Hesek 18.05.2023

Blog

O investovaní [Podcast #10]

Martin Hesek

Martin Hesek 08.05.2023